KategorilerMicrosoftMicrosoft Exchange Server

Exchange Server 2016 Message Tracking Problemi – had invalid data in column 12 for this message. Event “THROTTLE” will be ignored

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Exchange Server üzerinde yer alan message tracking özelliğini kullanıp, belirlediğiniz filtrelere göre alınan ve gönderilen maillerinin listesine veya detayına bakmak istediğinizde karşılaştığınız sorunun çözümünden bahsediyor olacağım.

The message-tracking data on server MX.domain.local had invalid data in column 12 for this message. Event “THROTTLE” will be ignored

Genelde bu hatayı almamızın birçok sebebi olmakla birlikte en temel sebebi zaman zaman mesaj izleme loglarının bazılarında bozulmalar olabiliyor.

Öncelikle Exchange Server yapımıza RDP ile bağlanlıyoruz ve Exchange Server Powershell ‘i açıyoruz. Akabinde Exchange Server Powershell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırıp, mevcut mesaj izleme log klasörümüzün neresi olduğunu netleştiriyoruz.

Komut: Get-TransportService -Identity SunucuAdınız | fl

Örnek Komut: Get-TransportService -Identity SRVEXCH | fl

Şimdi sıra geldi mevcut mesaj izleme log klasör adresimizi değiştirmeye.

Komut: Set-TransportService -Identity SunucuAdınız -MessageTrackinglogPath "New Path"

Örnek Komut: Set-TransportService -Identity SRVEXCH -MessageTrackinglogPath "D:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\TransportRoles\Logs\MessageTracking"

Ayrıca yukarıda Exchange Server Management Shell ile yapmış olduğumuz işlemleri Exchange Server ECP (Exchange Server Control Panel) aracılığı ile de yapabiliriz. Detayı aşağıda yer alan resimde mevcuttur.

Evet, sorunumuz çözüldü. Yapılan işlemler sonrasında 19 satır mail mesajımız başarılı bir şekilde mesaj izleme (message tracking) kısmında sorunsuz listelendi.

Referans: https://social.technet.microsoft.com/Forums/ie/en-US/1e3474e0-c62b-4e92-9482-590bd3f172b8/messagetracking-data-on-server-mxdomainlocal-had-invalid-data-in-column-12-for-this-message?forum=Exch2016MFSM

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…