KategorilerMicrosoftMicrosoft Exchange Server

Exchange Server Cumulative Update Aşamasında Karşılaşılan Hatalar ve Çözümleri

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere genellikle Exchange Server Cumulative Update yüklenirken karşılaşılan bazı hataların çözümlerinden bahsediyor olacağım.

Neden ? Genellikle bir önceki Exchange Server sürümünden üst Exchange Server versiyonuna yükseltilmiş / migrate edilmiş veya eski Exchange Server ‘ın mevcut ortamdan doğru kaldırılmamış olması ile ilgili olarak Exchange Server üzerine Cumulative Update yüklemeye çalıştığınız da aşağıdaki hata ile karşılaşabilirsiniz.

Hata: Exchange Server Error: An Incomplete Installation Was Detected Error

Hata 2: Exchange: “BuildToBuildUpgrade” Error

Hata 3: get-mailbox -RecipientTypeDetails DiscoveryMailbox -DomainController $RoleDomainController | where {$_.IsValid -eq $false} | set-mailbox -DomainController $RoleDomainController

Çözüm Adımları…

Öncelikle Exchange Server üzerine Cumulative Update yüklemeye başlamadan hem Active Directory hem de Exchange Server ‘ın yedeğini aldığınızı varsayarak aşağıdaki adımları yazıyorum şayet Active Directory ve Exchange Server ‘ın yedeğini almadıysanız bu işlemlere başlamadan önce yedekleme yapmanızı şiddetle öneriyorum ve tavsiye ediyorum.

İlk adım olarak Active Directory üzerine bağlanıyoruz ve arama bölümüne gelip, Discovery yazarak arama yapıyoruz ve birçok farklı isimli ve değerli Discovery Mailbox kullanıcı hesaplarını buluyoruz. Akabinde bu kullanıcı hesaplarını siliyoruz.

Sonrasında ise, başlat – çalıştır – regedit ‘e giriyoruz.

Akabinde ilgili bölüme gidiyoruz ve aşağıdaki kayıtları siliyoruz ve sonrasında Exchange Server kurulumunu tekrardan başlatıyoruz.

İlgili Bölüm / Bölümler:

Exchange Server 2010 için: HKLM\Software\Microsoft\ExchangeServer\v14\
Exchange Server 2013 ve 2016 için: HKLM\Software\Microsoft\ExchangeServer\v15\
İlgili Kayıtlar: Action ve Watermark

Not: Kurulum aşamasında ClientAccessRole kısmında hata verdiği için ilgili kayıtları ClientAccessRole bölümünden siliyoruz fakat siz kurulum aşamasında farklı bir rol üzerinde hata aldıysanız ilgili bölüme gidip, oradan ilgili kayıtları silmeniz gerekiyor.

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…