KategorilerMicrosoftMicrosoft Hyper-V

Hyper-V Network Yavaşlığı ve Paket Kayıpları (VMQ – Virtual Machines Queues)

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Hyper-V rolünü kurduktan ve Hyper-V üzerinde sanal sunucuları oluşturduktan sonra sanal sunucular üzerindeki Network yavaşlık problemini nasıl çözebileceğiniz ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Ben bu soruna genel itibari ile Broadcom ethernet kartı kullanan sunucularda rastladım.

Öncelikle Hyper-V rolünün kurulu olduğu fiziksel sunucu veya sunucular üzerine konsol üzerinden veya RDP üzerinden bağlantı sağlayınız. İlk yapmamız gereken Ethernet kartının sürücüsünü (driver) güncellemek şayet sorun çözülmez ise; aşağıdaki adımları takip ediniz.

İzlemeniz Gereken Adımlar…

Denetim masası üzerinden ağ ve paylaşım merkezi (ağ bağlantılarına) geliniz.

Akabinde ilgili ethernet kartını veya kartlarını (her biri içi ayrı ayrı işlem yapmak gerekli) seçip, özellikler bölümüne gidiniz. Akabinde yapılandır diyip, gelişmiş kısmına geliniz.

Gelişmiş kısmında yer alan Virtual Machine Queues özelliğini bulup, devre dışı (disable) duruma getiriyoruz.

Ek olarak; Large Send Offload Version 2 (IPv4) seçeneğini de devre dışı (disable) konuma getiriyoruz.

Not: İlgili işlemlerin garanti olması açısından Hyper-V rolünün kurulu olduğu fiziksel sunucu veya sunucuları yeniden başlatıyoruz.

Ek olarak; Broadcom ile ilgili driver sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.broadcom.com/products/ethernet-connectivity/network-adapters#determine_driver

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…