KategorilerMicrosoftMicrosoft Office 365

Office 365 Platformuna PowerShell İle Nasıl Bağlanılır ?

Merhabalar,

Hepimizin bildiği üzere grafiksel arabirimler üzerinde yapabileceklerimiz genel itibari ile sınırlı olabiliyor ve komut satırları bize çok daha fazlasını sunabiliyor ve bu durum bize inanılmaz pratiklik kazandırabiliyor. Dolayısı ile bu yazımda sizlere Office 365 plaftormuna PowerShell ile nasıl bağlantı kurabileceğimizden bahsediyor olacağım.

Öncelikle bilgisayarımız üzerinde Windows PowerShell ‘i yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Aşağıdaki kodu çalıştırarak, Office 365 Portal tarafında genel yönetici yetkisine sahip kullanıcı hesabı ve şifresi ile oturum açıyoruz.

$Cred = Get-Credential

Kimlik doğrulama işlemi sonrasında Office 365 tarafı ile bağlantı oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell/ -Credential $Cred -Authentication Basic -AllowRedirection

Sonrasında ise; aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz ve Office 365 tarafı ile oluşturmuş olduğumuz bağlantıyı Import ediyoruz ve herhangi bir hata ile karşılaşmadığınız durumda istediğiniz komutları Office 365 platformu üzerinde PowerShell ile çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz.

Import-PSSession $Session

Örnek olması açısından ben Get-Mailbox komutu çalıştırdım ve ilgili komut çıktısının ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Ayrıca herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Şayet aşağıdaki gibi hatalar ile karşılaşırsanız – makalenin devamındaki adımları uygulayınız.

Hata 1: Import-PSSession : Files cannot be loaded because running scripts is disabled on this system

Bilgisayarımız üzerinde Windows PowerShell ‘i yönetici olarak çalıştırıp, aşağıdaki komutu çalıştırınız ve Y diyerek onaylayınız.

Set-ExecutionPolicy RemoteSigned
Hata 2: Get-MsolUser : You must call the Connect-MsolService cmdlet before calling any other cmdlets.

Bilgisayarımız üzerinde Windows PowerShell ‘i yönetici olarak çalıştırıp, aşağıdaki komutu çalıştırınız ve tekrardan Office 365 Portal tarafında genel yönetici yetkisine sahip kullanıcı hesabı ve şifresi ile oturum açıyoruz.

Connect-MsolService

Sonrasında yukarıda ki adımları tekrardan çalıştırarak, Office 365 tarafına PowerShell ile bağlantı sağlayabilirsiniz.

Ek olarak; SharePoint Online, Exchange Online, Skype for Business Online, Microsoft Teams vb. servislere de PowerShell ile bağlantı sağlayabilmek adına Microsoft ‘un ilgili makalesini inceleyebilirsiniz.

Link: https://docs.microsoft.com/tr-tr/office365/enterprise/powershell/connect-to-all-office-365-services-in-a-single-windows-powershell-window?redirectedfrom=MSDN

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…