KategorilerMicrosoftMicrosoft Office 365

Office 365 Portal Üzerinde Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Lisans Atama İşlemleri

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Office 365 Portal hesabı üzerinde kullanıcı hesabının nasıl oluşturulacağından ve lisans atamasının nasıl yapılacağından bahsediyor olacağım.

Öncelikle https://portal.office.com adresine gidiyoruz ve kullanıcı adı ve şifremiz ile oturum açıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra Yönetim bölümüne tıklıyoruz ve Yönetici sayfasına gidiyoruz.

Akabinde sol menülerde yer alan Kullanıcılar – Etkin kullanıcılar bölümüne geliyoruz.

+ Kullanıcı ekle bölümüne tıklayarak, kullanıcı oluşturmaya ve lisans atama işlemlerine başlayabiliriz.

Sırasıyla aşağıdaki bölümleri dolduruyoruz. Etki alanı kısmında .onmicrosoft.com adres görünmekte bununla ilgili olarak aşağıdaki makalemi inceleyebilirsiniz. Ek olarak; yakında kendi etki alanınızı Office 365 üzerine nasıl ekleyeceğinizden bahsediyor olacağım.

Link: https://mustafabeyaz.com/office-365-tenant-bilgisi-nedir-ve-nasil-bulunur/

Kişi bilgileri genel itibari ile doldurulan bir alan değildir fakat büyük şirket ve organizasyonlar da kişi bilgilerinin hayati önem taşıdığını belirtmekte fayda var. Mail atarken kullanıcının profiline girip, kişi ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Örneğin: Ünvanı, bölümü, ofis telefonu, cep telefonu, hangi lokasyon da çalıştığı vb. birçok bilgi.

Parola bölümünde varsayılan olarak parolanın otomatik oluşması için seçenek seçili geliyor fakat dilerseniz parolayı kendim oluşturmak istiyorum seçeneğini seçip, kendinizde şifre tanımlayabilirsiniz. Ek olarak; kullanıcı ilk oturum açtığında şifresini değiştirsin diye ilgili seçeneği de seçebilirsiniz.

Roller kısmında yeni kullanıcı oluştururken varsayılan olarak kullanıcı (yönetici erişimi yok) şeklinde oluşturulur şayet bir kullanıcıya Administrator yetkisi vermek isterseniz Genel yönetici seçeneğini seçiyor olmanız gerekmektedir.

Ürün lisansları bölümünde ise; kullanıcıya hangi lisansı atamak istiyorsanız ilgili lisansı seçmeniz gerekmektedir. Benim demo ortamım da sadece Microsoft 365 İş Standart lisansı olduğu için seçebileceğim tek lisans görünüyor fakat birden fazla lisans olabilir ve hangi lisansın hangi ürünleri içerdiği bilgisinden emin olduktan sonra ilgili kullanıcıya ilgili lisansı atayabilirsiniz.

Atanmış olan lisansın içerisinde birden fazla ürün olabilir ve siz kullanıcı bazlı olarak bu özellikleri kapatabilirsiniz. Örneğin: Microsoft Bookings özelliğini deaktif edebilirsiniz.

Son adımda kullanıcı adı ve şifresi ile ilgili bilgi vermektedir. Dilerseniz parolayı e-postayla gönder diyip, Admin kullanıcısına da şifreyi gönderebilirsiniz.

Kullanıcı hesabımızı oluşturduktan sonra tekrardan https://portal.office.com adresine gidip, ilgili kullanıcı ile oturum açabiliriz.

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…