KategorilerSophos XG Firewall

Sophos XG Firewall Otomatik Hotfix Nedir ? Nasıl Ayarlanır ?

Öncelikle otomatik hotfix yükleme özelliği Sophos XG Firewall cihazları üzerinde varsayılan olarak aktif gelmektedir ve bu özellik kritik öneme sahiptir. Bu özelliğin neden bu kadar önemli olduğunu kısaca bu hafta içerisinde (Kasımın 2nci haftası) Sophos yurt dışı tarafından tüm Sophos XG güvenlik duvarı kullanıcılara gönderilen mailden alıntı yaparak sizlere izah etmek istiyorum.

Ufak 1 Hatırlatma: Şayet cihazınız veya cihazlarınız üzerinde bu özellik kapalı ise acil olarak aktif hale getiriniz.

Sophos tarafından gönderilen mail aşağıdaki gibidir. Yurt dışındaki abiler kısaca Sophos XG Firewall cihazları üzerinde bulunan bir güvenlik açığından ötürü uzaktan kod çalıştırılabildiğini ve cihazınızın auto-hotfix özelliği açık ise; bu güvenlik açığının yamasının otomatik olarak cihazınıza yükleneceğini iletiyorlar.

Bu özelliğin cihaz veya cihazlarınız üzerinde açık olup, olmadığını ve şayet kapalı ise; nasıl açabileceğinizi aşağıdaki adımları takip ederek uygulayabilirsiniz.

Öncelikle Sophos XG güvenlik duvarınızın arayüzüne giriş yapınız.

Hemen ardından solda yer alan menülerin alt tarafındaki Backup & Firmware kısmına tıklayınız.

Sonrasında ise; Firmware kısmına geliniz ve sayfanın alt tarafında yer alan SFOS Hotfix özelliğini aktif ediniz. Uygula butonuna basmayı unutmayınız !