KategorilerVeeam BackupYedekleme

Veeam the same bios uuid Hatası ve Çözümü

Merhabalar,

Eğitimlerine ve sertifikasyonlarına sahip ve birçok farklı müşteri de ve proje de Veeam Backup & Replication ve diğer Veeam ürünlerini konumlandırmış biri olarak, bu makalem de sizlere çok nadir karşılaşılan bir Veeam Backup hatasından ve çözümünden bahsediyor olacağım.

Genellikle veri merkezinden satın almış olduğunuz sanal sunucuları sizlere Vmware vCloud yapısı üzerinde ve yine genellikle aynı host üzerinde tahsis ediyorlar. Sonrasında şayet siz kendi yedekleme altyapınızı kuracaksanız ki: kolay kolay müsaade etmiyorlar. Dolayısı ile siz aynı ağ yapısı üzerinde bir sanal sunucu daha açtırıyorsunuz ve üzerine Veeam Backup & Replication ürününü kuruyorsunuz fakat Vmware ortamına ait IP adresi vb. bilgiler sizde olmadığı için aynı ağ yapısında yer alan sanal sunucuların yedeğini almak için Veeam Backup Agent for Windows ürününü kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Kısaca sanal sunuculara fiziksel sunucu muamelesi yapıyorsunuz.

Hata Kodu: The Same BIOS UUID
Hata Kodu: Duplicate Bios UUID

Çözüm Adımları…

İlgili adımların tüm sanal sunucular üzerine uygulanması gerekmektedir.

Başlat – Çalıştır – Regedit – Enter

HKLM\Software\Veeam

Sağ tuş – DWORD değerini seçelim.

DWORD değerine EnableSystemUuidFailover ismini ve 1 değerini atayalım.

HKLM\Software\Veeam altına ikinci kaydımızı eklememiz gerekiyor.

Sağ tuş – String value değerini seçelim.

String value değerine SystemUuid ismini ve biraz sonra oluşturacağımız farklı UUID değerini atayalım. Başına ve sonuna süslü parantez koymayı unutmayınız.

Farklı bir UUID değeri oluşturmak için aşağıdaki web sitesine gidiyoruz.

Link: https://www.uuidgenerator.net/

Akabinde Generate a version 1 UUID sekmesine tıklayalım ve rastgele oluşan UUID kodunu kopyalayıp, SystemUuid değerine atayalım.

Sonrasında ilgili sanal sunucuyu yeniden başlatıyoruz ve Veeam tarafında herhangi bir hata ile karşılaşmadığımızı ve yedeklerimizi başarılı ve sağlıklı bir şekilde aldığımızı görebiliriz.

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…