KategorilerVmwareVmware ESXVmware VCenter

Vmware Sanal Sunucu Donanım Uyumluluk Sürümü Nasıl Düşürülür ? How to downgrade the hardware version of a VM?

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere bir sanal sunucunun VM uyumluluk versiyonu nasıl düşürülür bundan bahsediyor olacağım. Bir başka adı ile VM Hardware Compatibility Version.

Temel olarak Vmware ESXi fiziksel sunucunuz üzerinde sahip olduğunuz donanım kaynaklarınızın bir sanal sunucuya atayabileceğiniz değerleri gösteren donanım limit tablosudur diyebiliriz. Detaylı bilgi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz. https://mustafabeyaz.com/vmware-sanal-sunucu-donanim-uyumluluk-surumu-nedir-vm-hardware-compatibility-version/

Normal şartlar da sanal sunucu üzerine daha fazla kaynak ataması yapmak için yükseltmiş olduğumuz VM uyumluluk versiyonunun (VM Hardware Compatibility Version) bazı durumlarda düşürülmesi gerekebiliyor. Neden gerektiği veya nasıl downgrade işlemi yapılabileceği ile ilgili bilgiye aşağıdan erişebilirsiniz.

Örnek Senaryo…

Geçen gün bir müşterimiz bizden yeni bir DELL R740 sunucu satın aldı ve üzerine Vmware ‘in güncel sürümünü kurduk ve tüm sanal sunucularını yeni Vmware ESXi Host üzerine taşıdık, migrate ettik. Tüm yedekleme altyapısı için Veeam Backup & Replication ürününü konumlandırdık. Sonrasında müşterimizin elindeki eski sunucunun atıl durumda kalmaması için yeni sunucu üzerindeki tüm sanal sunucuların Veeam Backup & Replication ürünü aracılığı ile eski sunucu üzerine replikasyon edilmesini sağlamak istedik ve bu noktada karşılaştığımız hata aşağıdaki gibi.

Error: VM hardware version 11 is not supported by destination host (version 5.5)

Nedeni yeni Vmware ESXi host üzerindeki sanal sunucunun sıfırdan kurulmuş olması ve VM uyumluluk sürümünün Vmware ESXi 6.7 ‘ye göre uyarlanmış olması idi çünkü eski sunucu Vmware ESXi ‘ın güncel sürümünü desteklemiyordu. Dolayısı ile eski sunucu üzerine Vmware ESXi 5.5 versiyon kurulumu yapmak zorunda kalmıştık.

Hangi Vmware ESXi sürümü hangi VM uyumluluk sürümünü (VM Hardware Compatibility Version) destekliyor görmek için aşağıdaki resimden ve linkten faydalanabilirsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/2007240

Çözümü…

1- VM uyumluluk sürümünü düşüreceğiniz sanal sunucuyu kapalı duruma getiriniz. Power off.

2- İlgili sanal sunucuya sağ tuş yapıp, Remove from inventory seçeneğini seçip, çıkan uyarına tamam diyiniz.

3- Sonrasında ilgili sanal sunucunun olduğu Datastore üzerine gidip, ilgili sanal sunucuya ait klasör içerisine giriniz ve .vmx isimli Vmware Sanal Sunucu konfigürasyon dosyasını indiriniz.

4- İndirmiş olduğunuz .vmx isimli Vmware sanal sunucu dosyasını notepad veya notepad++ ile açınız.

5- VirtualHW.version = bölümünü bulun ve sanal sunucunun VM uyumluluk sürümünün ne olmasını istiyorsanız, buna göre düzenleyip, ilgili dosyayı kayıt ediniz.

6- Sonrasında ilgili dosyayı tekrardan ilgili Datastore altında yer alan sanal sunucu klasörü altına upload ediniz.

Sonrasında ilgili .vmx dosyasını seçip, üst seçeneklerde yer alan Register VM seçeneğine tıklayınız ve sanal sunucunuzu register ediniz.

Son olarak, ilgili sanal sunucu tekrardan Vmware konsolunda görünüyor olacaktır ve sağ tuş yapıp, ilgili sanal sunucuyu başlatabilirsiniz. Power on.

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…