KategorilerVmwareVmware ESXVmware VCenter

Vmware Sanal Sunucu Donanım Uyumluluk Sürümü Nedir ? VM Hardware Compatibility Version

Merhabalar,

Bu yazımda sizlere Vmware donanım uyumluluk sürümünden / sürümlerinden bahsediyor olacağım. Bir başka adı ile VM Hardware Compatibility Version.

Temel olarak Vmware ESXi fiziksel sunucunuz üzerinde sahip olduğunuz donanım kaynaklarınızın bir sanal sunucuya atayabileceğiniz değerleri gösteren donanım limit tablosudur diyebiliriz. Temel çıktısı aşağıdaki gibidir. Dikkat ederseniz VM donanım uyumluluk sürümü büyüdükçe sanal sunucuya atayabileceğiniz donanım kaynaklarının değerleri de yükseliyor.

Listenin tamamına erişmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz. https://kb.vmware.com/s/article/2051652

Tabi sanal sunucularınız üzerinde donanım uyumluluk sürümlerini yükseltebilmek için Vmware ESXi fiziksel sunucunuz üzerinde çalışan ESXi versiyonu önem arz etmektedir. Hangi Vmware ESXi sürümü hangi donanım limitlerini destekliyor görmek için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Listenin tamamına erişmek için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz. https://kb.vmware.com/s/article/2007240

Kısaca örnek bir senaryo çizmek gerekirse. Özel veya Kamu kuruluşun da aynı anda binlerce kişiye hizmet eden bir yazılımınız var ve bu yazılımın çalıştığı sanal sunucunun özelliklerini arttırmak istiyorsunuz. Örneğin: 1 TB RAM ataması yapacaksanız Vmware ESXi versiyonunuz en az 5.0 ve üzeri ve ayrıca Vmware donanım uyumluluk sürümünüz de en az 8 olmalıdır.

Bir makalemin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. En kısa sürede faydalı olacağını düşündüğüm diğer makalelerim ile birlikte karşınızda olmak dileğiyle…